Verovatno ste već čuli, tračari se po kućama – gotovo je sa „gallery wallom“! Treba ga zameniti nekim velikim umetničkim delom, po mogućnosti Paja Jovanović razmera. Ali kako se ja (a ni vi) nikada nisam suviše opterećivali trenutnim trendovima i onim šta treba a šta ne treba, nećemo se osvrtati na šaputanja negodovanja u uglu već ćemo uzeti, čekić i eksere i pravac na merdevine! Vreme je da okačimo svoj prvi „gallery wall“!
Naravno za ovaj projekat su ključne, pogodili ste, slike. I složila bih se sa tvrdnjom da je „gallery wall“ toliko dobar koliko i slike od kojih je sačinjen. Ali ne sekirajte se ako ne posedujete Picassovu skicu ili ako vam baka na tavanu nije ostavila neku Modiglianijevu lepu gospođu – umetnička dela su svuda oko vas, samo je potrebno da ih prepoznate.
Moj „gallery wall“ je, recimo, sačinjen od domaćih umetnika. Kažem domaćih jer sam uglavnom koristila dela svojih ukućana:) Imala sam tu sreću da nam je svekar (inače arhitekta) ostavio veliki broj skica i crteža.
Od brata sam ukrala nekoliko njegovih radova sa faksa koji bi, da ih ja nisam uzela, verovatno završili u starom papiru.
Ali najviše od svega volim da koristim radove mladih umetnica – Julije i Kasje Dvoržak! I to one rane radove, kada su tek naučile da drže bojice i otkrile čari šaranja po papiru. Znate već, ekvivalent Picassove plave faze samo da se kod nas zove“crtam po papiru ako baš moram ali više volim zidove i parket“ faza.
Ukoliko nemate ništa od gore pomenutog, uvek možete da svoju umetnost naručite na netu. Sada je zaista mnogo on-line opcija naručivanja raznoraznih printova – od domaćih do stranih. Ja sam tako slučajno naletela na Clare Elsaesser – umetnicu iz Kalifornije koja je čak pristala da dimenzije printa prilagodi okviru koji sam već posedovala i koji sam želela da iskoristim. Čari modernog doba i moderne umetnosti.
Ukoliko ne volite printove a ne želite da ostavite bogatstvo u galeriji, originalne slike možete kreirati i sami: ispresovano lišće i cveće, malo poigravanja sa temperama rukama i nogama, crno-bele slike iz detinjstva pa čak i uokvirene stranice vaše omiljene knjige! Opcija je mnogo, bitno je samo da slike vama nešto znače i da se držite određenog kolorita.
Tu ne mislim da sve slike moraju da budu iste boje ili da svi radovi moraju da budu samo akvareli ili grafike. Štaviše, smatram da je mešanje stilova, tehnika i boja ključno za dobar „gallery wall“. Ali da se cela stvar ne bi pretvorila u jedan ogroman nepovezani kolaž, držite se ovih saveta:
- neka se jedna boja provlači kroz nekoliko radova. U ovom slučaju je to roza u cveću (gore levo), roza crta u velikom printu na sredini, roza skulpturica od gline te roza u Julijinoj prvoj škrabalici (gore desno)
- ukoliko imate mnogo slika, različitih boja ubacite između po koju mirniju grafiku ili crno-belu fotografiju
- potrudite se da imate slike različitog formata i ne zaboravite i na one najmanje – upravo su one bitne za popunjavanje „rupa“ između većih slika
- ako želite mirniji „gallery wall“ odlučite se za iste ramove a ako vaš prostor može da podnese takvu vrstu vizuelne stimulacije, izaberite za svako umetničko delo poseban ram
- čekić u ruke i uživajte!
A red bi trebalo da ide nekako ovako:
Nađite sredinu zida i najveću sliku postavite dole, malo levo ili malo desno – nikako ne na sredini
Zatim oko te slike prvo rasporedite veća dela
a onda „rupe“ između popunjavajte manjim slikama
I kao na svakom valjanom otvaranju izložbe, otvorite šampanjac (ili smutite ledeni čaj) i pozovite komšije i prijatelje na nekoliko sati poznavalačkog buljenja u vaš novi „gallery wall“!:)